تبلیغات
وبلاگ تخصصی گرافیک و انیمیشن وبلاگ تخصصی گرافیک و انیمیشن - معرفی کتاب
 

معرفی کتاب

نویسنده: انسان موضوع: معرفی کتاب، 

 

درود به همه ی دوستان

قصد دارم چند تا کتاب رد بهتون معرفی کنم..............

1.  کتاب سال آرم‌ها و لوگوهای دانشجویان گرافیک

یکی دیگر از کتاب‌های انتشارات "رسم" است. این کتاب دربرگیرنده 96 اثر از دانشجویان دانشگاههای هنری تهران است که در 1382 فرخوانده شدند و در 1383 در تیراژ 2500 نسخه منتشر شد.

" کتاب سال آرم‌ها و . . . " که به احترام استاد دکتر محمود جوادی‌پور منتشر شد ، نخستین کتاب سال آثار دانشجویان گرافیک است که به ابتکار و اقدام انتشارات "رسم" شکل گرفت و در سال‌های بعد هم ادامه پیدا کرد.

این کتاب 64 صفحه‌ای آغازی بود برای انتشار کتاب‌های دیگر در حمایت از استعدادهای جوان گرافیک کشور.
 
2.گرافیک عامیانه
 
این کتاب پژوهشی است درباره چند و چون آثار گرافیک عامیانه در ایران.
پژوهشگر این کتاب با گردآوری تعدادی از کارهای گرافیکی که توسط افراد عادی جامعه طراحی شده، به بررسی جنبه‌های گرافیکی و تحلیل محتوای آن می‌پردازد. در این کتاب به طراحی کارت‌های عروسی، گاری نگاری، مهر نماز، دیوارنگاری و حاجت نگاری، پارچه‌های مذهبی، بشقاب و طلسم‌های فلزی و غیرفلزی پرداخته شده است.
بدیهی است آثار گرافیک عامیانه فراتر از این هشت بخش است و پژوهشگر با اذعان به این مساله، در نظر دارد بخش‌های بیشتری از گرافیک عامیانه را در کتاب‌های بعدی مورد بررسی قرار دهد.
 
مشخصات کتاب:
 
تعداد صفحه: 60صفحه
قطع: خشتی (22 در 22 سانتی‌متر)
شمارگان: دو هزار نسخه
کاغذ: کرافت 70 گرمی، کارتی 160 گرمی اندونزی و کرافت 250 گرمی
چاپ: چهار رنگ، دو رنگ تفکیکی و تک رنگ
جلد: کرافت 250 گرمی با چاپ دو رنگ تفکیکی و منقش به طرح مس‌کوب شده
 
پژوهشگر: هانیه ترکزاده
به کوشش: مهدی صادقی
مدیر هنری: مهدی صادقی
طراحی: آتلیه رسم
لیتوگرافی: خجسته
چاپ: سبزآرنگ
صحافی: سپیدار
 
 
 
3.گرافیک و سینما
 
گرافیک و سینما تالیف مهدی صادقی (طراح و مدرس گرافیک) است که در پنج بخش به تفکیک زیر، به طرح مباحث مربوط به این دو هنر می‌پردازد:

بخش نخست: تیتراژ
در مبحث تیتراژ که حدود نیمی از صفحات کتاب را به خود اختصاص داده، تمام آنچه که درباره تیتراژ ضروری است، مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین به تعریف، تشابه و تفاوت تیتراژهای سینمایی با تلویزیونی پرداخته شده است. مساله صدا در طراحی تیتراژ، خوانایی نوشته‌ها، تدوین تیتراژ، زمان‌بندی تیتراژ، فضاسازی تیتراژ، گونه‌های تیتراژ و ... از دیگر مباحث این بخش است. مطالب مندرج در این بخش:
تعریف تیتراژ / تاریخچه تیتراژ (جهان. ایران) / دسته‌بندی تیتراژ / تیتراژ آغازین / تیتراژ پایانی / تفاوت‌های تیتراژ آغزین و پایانی / ویژگی‌های تیتراژ خوب / خلاقیت / فضاسازی / اتصای تیتراژ به فیلم / هماهنگی تیتراژ آغازین و پایانی / خوانایی / خانواده فونت‌ها / زمان‌بندی تیتراژ / تدوین تیتراژ / تصویر؛ هماهنگ با تیتراژ / گونه‌های تیتراژ / کپشن و فیکس فریم / حک روی فیلم / گرافیک متحرک / انیمیشن / تفاوت گرافیک متحرک و انیمیشن / مقایسه تیتراژ سینمایی و تلویزیونی / چند نکته درباره تیتراژ تلویزیونی
 
بخش دوم: تطبیق سینما و گرافیک
نظریه تطبیقی رنگ در گرافیک با صدا در سینما: این دو (رنگ و صدا) از جهات مختلف، شباهت‌ها و کارکردهای مشابه دارند. نویسنده در این کتاب سه اصل تطبیقی این دو را طرح کرده است. پیش از طرح مساله تطبیق این دو، نظریات جدید درباره رنگ مورد بررسی قرار گرفته است از جمله: پیشینه‌شناسی رنگ، تشنگی رنگی، نسبی‌گرایی مفهومی رنگ و ...
نظریه تطبیقی خط کرسی و خط نگاه: نویسنده کتاب معتقد است این دو کارکردهای مفهومی و بصری یکسان دارند و یکی از فصل مشترک‌های سینما و گرافیک به حساب می‌آیند. پیش از طرح مبحث، خط نگاه و کاربرد آن در سینما و تلویزیون شرح داده می‌شود و سپس ویژگی‌های خط کرسی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. دیگر مطالب این بخش:
تطبیق خط کرسی در گرافیک با خط نگاه (خط فرضی) در سینما / تطبیق رنگ در گرافیک با صدا در سینما / رنگ در گرافیک / نظریه نسبی‌گرایی رنگ / نظریه نسبی‌گرایی مفهومی رنگ / نظریه تشنگی رنگی / تطبیق مولفه‌های رنگ و صدا

بخش سوم :‌پوستر و سینما
گونه‌های پوستر / پوستر سینمایی / شیوه آمریکایی / شیوه لهستانی / شیوه فرانسوی- ایتالیایی / پوسترهای تجاری- تبلیغاتی / پوسترهای سیاسی / پوستر شخصیت / سلف پوستر / پوسترهای فرهنگی / شیوه طراحی و ایده‌یابی پوستر

بخش چهارم: نشانه و سینما
ایجاز / موضوع‌دار بودن / تناسبات / زیبایی‌شناسی / چندگانگی مفهومی / تاریخ مصرف / طراخی دوباره / نشانه تصویری از منظر ایده / نشانه‌های هم خانواده / نشانه، محور هویت بصری سازمانی / طراحی نشانه برای فیلم‌ سینمایی

بخش پنجم: سائول باس
مروری بر زندگی و آثار / پوسترها و نشانه‌های باس / ویژگی‌ تیتراژهای سائول باس / تیتراژهای باس / تحلیل تیتراژ سائول باس
منابع و ترجمه انگلیسی
 
این کتاب به همراه سی دی منتشر می‌شود که در این سی دی، آثار سائول باس (تیتراژ، پوستر و نشانه) به همراه فیلم گفتگو با سائول باس قرار دارد.
 
 

 

() نظرات