تبلیغات
وبلاگ تخصصی گرافیک و انیمیشن وبلاگ تخصصی گرافیک و انیمیشن - قباد شیوا کیست؟
 

قباد شیوا کیست؟

نویسنده: انسان موضوع: بزرگان گرافیک ایران، 

 

قباد شیوا (زادهٔ ۱۳۱۹ در همدان) طراح و گرافیست ایرانی است. در سال ۱۳۴۵ در رشته نقاشی از دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا دانش‌آموخته (فارغ‌التحصیل) شد. پس از سال‌ها تجربهٔ عملی در زمینهٔ گرافیک فوق لیسانس خود را از دانشگاه pratt شهر نیویورک در سال ۱۳۵۹ اخذ کرد.
در طی چندین دهه فعالیت هنری خود با خلق آثار بدیع توانست به نوعی گرافیک با ویژگی ایرانی دست یابد و آن را به دنیا معرفی کند، به دلیل همین ویژگی آثارش در موزه‌های مختلف جهان و مجموعه‌داران بین‌المللی جای گرفته‌است.
از فعالیت‌های جنبی او تأسیس بخش گرافیک در صدا و سیمای ایران در سال ۱۳۴۷، راه‌اندازی بخش گرافیک انتشارات سروش در سال ۱۳۵۰ است. او از مؤسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پایه‌گذار و برنامه‌ریز اولین دوسالانه پوستر تهران است. از دیگر فعالیت‌های او آموزش هنر گرافیک در دانشکده‌های معتبر تهران از سال ۱۳۵۵ تا به حال است.
او در طول سال‌ها تحصیل و کار حرفه‌ای آثار خود را در زمینه نقاشی، عکاسی و به‌خصوص گرافیک در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی از جمله انگلستان، فرانسه، آمریکا به تماشا گذاشته‌است. آثار او بارها در نشریات جهانی انتخاب و چاپ شده‌است.
او منتحب انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک AGI است و در حال حاضر در مؤسسه شخصی خود در امر مدیریت، مشاورهٔ هنری و همچنین طراحی گرافیک در زمینه‌های مختلف، طراحی محیطی و نمایشگاهی فعالیت دارد.
منتخبی از پوسترهای او در قطع رحلی در سال ۱۳۸۳ و منتخبی از آثار او در قطع جیبی در سال ۱۳۸۴ را مؤسسه پژوهشی فرهنگی چاپ و نشر نظر به چاپ رسانده‌است و این مطلب نیز برگرفته از همین کتاب‌ها است.
قباد شیوا هم اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه، در آموزشگاه شخصی خود به کار تدریس و انجام پروژه‌های گرافیکی ادامه می‌دهد.
قباد شیوا :
 
 

 

 

() نظرات